تغذیه و سلامت

تاریخچه پیدایش همبرگر

تاریخچه پیدایش همبرگر

تاریخچه همبرگر

ادعا و روایات زیادی در مورد تاریخچه ساندویچ همبرگر و منشاء به وجود آمدن آن زیاد است که البته هیچ کدام قطعی و دقیق نیستند. افراد زیادی ادعا کرده اند که برای اولین بار این قرص گوشت خوشمزه را بین دو تکه نان گرد قرار داده اند.

مورخان معتقدند که قدمت مصرف گوشت چرخ کرده به سوارکاران مغول برمی گردد و در قرن ۱۳ این غذا راه خود را به روسیه باز کرد و به استیک تارتار شهرت پیدا کرد. از طریق تجارت و مبادلاتی که از طریق دریای بالتیک صورت می گرفت این روش مصرف گوشت چرخ کرده خام به شهر هامبورگ آلمان راه پیدا کرد.

آلمانی ها تغییراتی در این غذا دادند و آن را سرخ می کردند یا به آن سوسیس اصافه می کردند. به این ترتیب این غذا که از گوشت چرخ کرده تهیه می شد تا قرن ۱۷  به غذایی محبوب در آلمان تبدیل شده بود. با این حال اولین سند و نوشته در مورد ساندویچ همبرگر به کتاب آشپزی «هنر آشپزی جامع و کامل نوشته حنا گلاس بر می گردد که در سال ۱۷۶۳ منتشر شده است.

 در این کتاب از سوسیس همبرگر دودی صحبت می شود که از گوشت گاو چرخ کرده تهیه می شود که با فلفل، نمک، میخک، جوز هندی، سیر و … مزه دار شده است.در سال ۱۸۰۲ دیکشنری انگلیسی آکسفورد اصطلاح استیک هامبورگ یا همبرگر را اضافه کرد که از تکه ای گوشت چرخ کرده نمکی و دودی شده همراه با پیاز و دو تکه نان تهیه می شد.

غذاهای دودی و نمک سود شده به ویژه برای دریانوردان و مسافرانی که مدت های طولانی در کشتی و سفر بودند مناسب بود. به همین دلیل در قرن ۱۸ استیک هامبورگ راه خود را از طریق دریا به سرتاسر دریای آتلانتیک باز کرد. کشتی هایی که در مسیر هامبورگو آمریکا تردد می کردند هزاران مهاجر آلمانی و هامبورگی را به دنیای جدی آمریکا رساندند و به زودی شیوه تهیه گوشت چرخ کرده هامبورگی در نیویورک رایج شد و رستوران های متعددی به ارائه ساندویچ همبرگر یا استیک .هامبورگی پرداختند

همبرگر, آلمان یا آمریکا؟

در حالی که همبرگر به عنوان غذای محبوب آمریکایی‌ها به سراسر دنیا معرفی شده است عده‌ای معتقدند ریشه و اصالت همبرگر مربوط به هامبورگ آلمان است و حتی برای اثبات حرفشان می‌گویند که صحت این گفته از اسم غذا هم کاملاً مشخص است. در این میان عده دیگری مصرانه تأکید می‌کنند که تنها ایده و الهام اولیه در تهیه همبرگر به آلمانی‌ها مربوط است نه دستور آن!

محبوبیت جهانی ساندویچ همبرگر

یک قرن بعد از این داستان ها، ساندویچ همبرگر به شهرت و محبوبیتی جهانی دست پیدا کرده و در تمام کشورهای دنیا سرو می شود. انواع بیشماری از ساندویچ همبرگر به وجود آمده و رستوران های زنجیره ای متعددی مثل مک دونالد به ارائه تخصصی همبرگر مشغول هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *