تغذیه و سلامت

ماریناد یا ماریناسیون چیست؟(طعم دهنده)

ماریناد یا ماریناسیون چیست؟(طعم دهنده)

ماریناد به معنای مزه دار کردن انواع گوشت قبل از پخت است، انواع گوشت ها را میتوان با این تکنیک مزه دار کرد؛ گوشت سفید یا قرمز تفاوتی ندارد تنها تفاوت در روش ماریناد کردن و موادیست که استفاده می شود.این روش قرنهاست به صورت های مختلفی انجام شده مثل فرو بردن در سرکه، روغن ها یا هردو به همراه ادویه ها که طعم گوشت را بهتر می کند، بو و طعم های بد گوش را می پوشاند، برای آشنایی با روش های ماریناسیون در ادامه با ارگاسبز همراه باشید.

ترکیبات مارینادها ترکیبات ساده ای هستند که تقریبا به هرچیزی را خوش طعم و آبدارد می کند، برخی از مواد تشکیل دهنده مانند نمک به فراتر از سطح گوشت نفوذ می کنند و سطح کاملاً جدیدی از خوشمزگی را به آنچه می پزید اضافه می کنند.

در این مطلب، اطلاعاتی در مورد مواد اولیه مارینادها، مزه ها و اینکه به چه صورت عمل می کنند آشنا می شویم و همچنین برخی نکات مهمی برای تهیه ماریناد در خانه را آموزش می دهیم، تهیه و استفاده از ماریناد از آن چیزی که فکر می کنید آسان تر است.مارینادها می توانند گوشت را لطیف کنند، گوشت را آبدارتر کنند و طعم غذا را افزایش دهند.

تهیه ماریناد

برای اینکه مواد و ادویه هایی که استفاده میکنیم، طعم خود را بهتر به بافت گوشت بدهند باید از یک اسید خوراکی یا آنزیمی استفاده کنیم اسیدهای خوراکی شامل سرکه،آب مرکبات (آب لیمو،آب نارنج و …) و آنزیم ها شامل (انبه، آناناس، کیوی و ….) می باشند، اما باید به میزان و زمان استفاده از آنها توجه داشت چرا که این مواد اگر به مقدار زیاد استفاده شوند بافت گوشت را از بین می برند یا بافت گوشت سفت و خشک می شود، ماریناد مناسب مارینادی است که بین روغن، چاشنی و اسید تعادل برقرار باشد.

طعم دادن به کل گوشت! نه فقط سطح آن

وقتی یک تکه گوشت را در ماریناد میخوابانید، مزه در بهترین حالت فقط در سطح گوشت نفوذ می کند. برای رفع این مشکل بهتر است گوشت را به برش های کوچک تر و نازک تری تقسیم کنیم.

مواد اولیه برای تهیه مارینادها:

چربی

در ماریناد به مقداری چربی نیاز دارید زیرا به انتقال طعم دهنده های محلول در چربی به گوشت کمک می کند.

نمک

نمک به طعم دهنده های محلول در آب موجود در ماریناد کمک می کند تا به بافت ها نفوذ کرده و پس از پخت و پز باقی بماند. نمک همچنین ساختار پروتئین موجود در گوشت را ایجاد می کند تا شکاف بیشتری برای پر کردن رطوبت ایجاد کند. همچنین باعث شل شدن فیبرهای عضلانی می شود تا برش های سخت جویدن را آسان کند.

اسید خوراکی

پروتئین های سطح موجود در گوشت را ضعیف می کند و به طور طبیعی باعث افزایش طعم ها می شود، اسید ها شامل آب مرکبات ، آب ترشی ، سرکه بالزامیک ،سرکه سیب و .. می باشند

آنزیم ها

به تجزیه بافت گوشت ، بیشتر روی سطح ، کمک می کند. آناناس، کیوی و …. از این خانواده هستند.

چاشنی ها

میتوان گفت یکی از مهم ترین ها هستند، ادویه ها، دانه های فلفل، زنجبیل، سیر، تمر هندی، خردل و …. از محبوب ترین چاشنی های ماریناد هستند.

گیاهان (خشک یا تازه)

میتوان از گیاهان تازه و خشک استفاده کرد، آویشن ، پیاز کوهی ، ریحان ، رزماری ، ترخون ، شوید ، ، پونه کوهی ، جعفری یا نعناع همه گزینه های خوبی هستند.

شیرین کننده

افزودن نوعی شیرین کننده بر پیچیدگی غذایی که تهیه می کنید می افزاید. سس گوجه فرنگی ، عسل ،سس باربیکیو حتی از نوشابه می توان برای شیرین سازی ماریناد استفاده کرد.

نکات مهم

  • از ماریناد استفاده مجدد نکنید
  • مواد غذایی ماریناد شده را درون یخچال قرار دهید، زیرا محیط سرد از رشد باکتری ها جلوگیری می کند
  • از ظروف آلومینیومی، لعاب دار، فلزی، استفاده نکید، زیرا اسید استفاده شده در ماریناد با برخی از این ظروف واکنش نشان می دهد. از ظروف شیشه ای استفاده کنید

چه مدت باید مواد غذایی را ماریناد کنید؟

بسته به نوع دستورالعمل ماریناد مورد استفاده شما ، گوشت ها را می توان برای مدت زمان 30 دقیقه تا یک شبانه روز در یخچال قرار داد. اما بهتر است اگر میخواهید سبزیجات خود را نیز استفاده کنید بیش از 30 دقیقه آنها را در مواد نخوابانید.

بهترین روش های طبخ غذاهای ماریناد شده

گریل

گریل یک روش عالی برای پختن اکثر کباب ها یا استیک هاست که به صورت نازک برش خورده و روی اجاق یا گاز گریل پخته می شوند.

استفاده از فر

برای پخت با این روش میتوانید در هنگاه پخت هم از پوست لیمو، سیر، جعفری و روغن زیتون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *